tel: 515 051 797 biuro@e-lazur.pl  godziny otwarcia: 10-17 od pon -pt

Okna

Okna Poznań

Naszym sztandarowym produktem są okna. Sprzedajemy okna w Poznaniu od 2002 roku. Jako Autoryzowany Partner Handlowy firmy Drutex, oferujemy pełny asortyment produktów tego producenta.

OKNA PCV

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że okno w formie funkcjonującej do dnia dzisiejszego, to znaczy połączenie ram (drewnianych lub metalowych) ze szkłem, pierwsi zastosowali Rzymianie.

Okno służyło wtedy (jak i dziś) jako doświetlenie pomieszczenia światłem dziennym oraz w celach wentylacyjnych pomieszczeń. Aktualnie skupiamy się na funkcji okna jako przegrody izolującej wnętrze domu od warunków atmosferycznych czy hałasu. Biorąc pod uwagę ten aspekt, możemy zaobserwować niesamowitą ewolucję w budowie okien, stosowanych do ich wykonania materiałach, kształtach, kolorach czy dodatkowych funkcjach.

Od kilkudziesięciu lat w europie dostępne okna wykonane z PVC – poly vinyl chloride, lub popularniej stosowana nazwa PCV lub PCW. Związek ten posiada wiele właściwości m.in. trwałość, dużą wytrzymałość, odporność na działanie czynników atmosferycznych. Okna wykonane z tworzywa sztucznego nie wymagają konserwacji ram, jak ma to miejsce w przypadku okien drewnianych ł. Powierzchnie są gładkie, odporne na odbarwianie oraz łatwiejsze do utrzymania czystości. Wskazane właściwości powodują, że okna PCV stanowią obecnie większość produkowanych okien na świecie ! A skoro popyt na nie jest tak duży, to producenci prześcigają się w stosowanych technologiach, szerokościach ram, parametrach termicznych, kolorach i na wielu innych płaszczyznach.

 TAJEMNICZE KOMORY

Każdy kto zmagał się z wyborem okien na pewno spotkał się z pojęciem komór. To pojęcie wskazuje na budowę profilu okiennego, czyli na ile komór jest podzielony. Owe komory liczymy w przekroju prostopadłym do powierzchni profili. Największa komora przeznaczona jest na wzmocnienie stalowe, czyli kształtownik stalowy, który usztywnia i wzmacnia okno. Liczba komór wpływa na to, że profil jest cieplejszy i stabilniejszy.

Teoretycznie im więcej tym lepiej pod warunkiem, że producent nie oszczędza na wielkościach komór ! Każda dodatkowa komora, a wiec pustka powietrzna, jest dodatkowym izolatorem. Tak więc na rynku mamy nawet profile sięgające 8 komór.

SZYBY

2, 3 a może 4 ? Wspomniana wcześniej „ewolucja” profili PCV na ich szerokości dała  producentom możliwość poszerzania pakietów szybowych. Mówimy o pakietach, albowiem w tej chwili w stolarce okiennej stosuje się szyby zespolone w szczelne pakiety wypełnione gazem szlachetnym, np. argonem. Mogą one składać się z 2, 3 lub nawet 4 szyb, oddzielonych od siebie ramkami dystansowymi wykonanymi ze stali szlachetnej lub z tworzywa (Swisspacer).

Co daje nam zwiększenie ilości szyb ? Oczywiście lepsze parametry izolacji termicznej ! I tak aktualnie stosowany pakiet 2 szybowy charakteryzował się współczynnikiem U=1,1 W/m2K, a pakiety trzyszybowe posiadają współczynniki U=0,7-0,5 w zależności od zastosowanych odległości między szybami oraz naturalnie od zastosowanych szyb. Pakiety od niższym wskaźniku U są już zwykle 4 szybowe lub zawierają inny gaz : krypton lub ksenon.

Ponadto istnieje szereg innych szyb stosowanych w oknach : szyby antywłamaniowe, bezpieczne hartowane, które mają za zadanie zabezpieczać nasze domy. Szyby ornamentowe, przyciemniane, refleksyjne będą dbały o naszą prywatność. Szybami funkcjonalnymi są szyby ułatwiające czyszczenie Bioclean oraz szyby pochłaniające nadmierne promieniowanie UV i chroniące pomieszczenia przed nagrzewaniem. Oraz szereg innych o właściwościach np. akustycznych.

OKUCIA

O tym jakie funkcje będzie spełniało okno, decydują przede wszystkim zastosowane okucia. Dzisiejsze okno nie tylko może się otwierać, zamykać i uchylać, ale również rozszczelnić poprzez funkcję mikrowentylacji (lub mikrouchyłu) ,możemy stopniować w nim uchył.

 Dodatkowo okucia posiadają również szereg innych funkcji :

  • blokada błędnej obsługi klamki, która uniemożliwi nam wykonanie niewłaściwego ruchu klamki w konsekwencji np. wyczepienia okna z zawiasu;
  • zaczepy antywyważeniowe, które zabezpieczą skrzydło okienne przez włamywaczami;
  • ograniczniki otwarcia okna w różnych formach, pozwalają zatrzymać otwarcie okna w dowolnym punkcie;

Okna ze względu na funkcję i możliwości otwierania dzielimy na :

  • standardowe : okna otwierane, uchylane, stałe
  • okna angielskie : skrzydło podnoszone jest do góry
  • okna skandynawskie : otwierane za zewnątrz
  • okna obrotowe
  • okna przesuwne : np. okna tarasowe przesuwane z lewej strony na prawą w wersji z uchyłem lub niskoprogowej.
  • okna skrzynkowe : stosowane w budownictwie w XIX i na początku XX wieku, okna podwójne składające się z 2 kompletów skrzydeł.

Poszukując okien w Poznaniu zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty. Powyżej skupiliśmy się na opisie okien plastikowych, prosimy jednak nie zapominać, że w naszej ofercie znajdują się również okna drewniane oraz okna aluminiowe.

        foto. www.drutex.pl