tel: 515 051 797 biuro@e-lazur.pl  godziny otwarcia: 10-17 od pon -pt

Jaki kolor okna? Trudne pytanie ...

Wiadomym jest, że kolory są kwestią gustu i upodobania inwestorów, natomiast warto przyjrzeć się nowym możliwościom technologicznym oraz czynnikom, które często mają wpływ na wybór kolorystyki stolarki okiennej i drzwiowej. Okna drewnopodobne, szare, czerwone a może po prostu białe ? Można dostać przysłowiowego „oczopląsu” ! Jak wybrać, żeby nie zwariować?

Pytanie o kolor okien jest jednym z pierwszych zadawanych przez handlowca przy przygotowaniu kosztorysu oferty, ponieważ warunkuje ono wiele istotnych kwestii zaczynając od warunków technicznych wykonania, przez dodatki, kończąc na cenie finalnej. Warto zatem wiedzieć na jakiej wersji chcemy się skupić.

Pierwszy pomysł może narzucić nam projekt, w którym architekci dobierają kolorystycznie wszystkie elementy takie jak dach, elewacja, okna, drzwi, podłogi, a nawet kolory ścian. Jednak nie zawsze musimy się z tym zgadzać, jak również nie zawsze odpowiada to naszemu gustowi czy wizji wykończenia. Warto wtedy obejrzeć podobne projekty i zweryfikować czy nie została tam przedstawiona inna wersja kolorystyczna.

Kolor zewnętrzny okien bardzo często dobierany jest do dachu czy podbitki dachowej ( element wykończenia krawędzi dachu – przyp. red. ), elewacji budynku czy charakteru budowy, np. w nowoczesnych budynkach królują niepodzielnie szarości lub bardzo ciemne odcienie drewna. Widok zewnętrzny domu wiele mówi o jego właścicielach, więc warto zadbać aby kolory harmonizowały ze sobą lub na zasadzie kontrastu podkreślały charakter jego mieszkańców.

Znacznie trudniej ma się kwestia wyboru koloru wewnątrz domu czy mieszkania. Na wygląd wnętrz składa się wiele elementów stałych, których nie zmienimy szybko. Poza oknami, są to parapety, drzwi wewnętrzne, podłogi, meble, schody. Tutaj również należałoby zachować równowagę, ponieważ kolorystyka wnętrz znacząco wpływa na nasze samopoczucie w domu. Należy też zwrócić uwagę na wielkość pomieszczeń i ich nasłonecznienie, ponieważ ciemne okna w małych pokojach będą je optycznie zmniejszać. To samo tyczy się światła na zewnątrz. Pamiętajmy, że kolor może wyglądać nieco inaczej w dziennym świetle, więc warto wypożyczyć wzornik kolorów i sprawdzić swój wybór na miejscu.

Co zrobić jeśli jednak kolor zewnętrzny zupełnie nie pasuje nam do wnętrza ? Zamówić okna w "dwukolorze" : inny kolor wewnętrznie i inny zewnętrznie. Najpopularniejszą wersją jest wersja wewnętrznie biała, aczkolwiek jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym i kolorystyka okien od zewnątrz jest narzucona, to wcale nie musimy rezygnować z naszych wymarzonych wnętrz i wykonać okna w okleinie tylko od środka. Nie możemy dobrać koloru okien do płytek w łazience czy kuchni ? Pozostawmy je białe ! Nikt nie powiedział, że wszystkie okna muszą być takie same.

Zanim jednak rozmarzymy się na dobre i w wyobraźni powstaną nasze wymarzone okna, dowiedzmy się czy w tym samym kolorze dobierzemy pozostałe elementy stolarki : rolety zewnętrzne, drzwi wejściowe czy bramę garażową. Często producenci oferują paletę kolorów standardowych, w których bez większych dopłat otrzymamy wszystkie wyżej wymienione elementy. Czasem jednak może się to wiązać z podwyższeniem kosztów inwestycji. Ponieważ, ostatnim aspektem, który jednak często decyduje o finalnym wyborze jest właśnie cena. Nie martwmy się jednak, dobry handlowiec doradzi Państwu jak można rozłożyć koszty na innych dodatkach aby Wasze oczy mogły cieszyć się pięknymi i co najważniejsze podobającymi się oknami na miarę naszych potrzeb.