tel: 515 051 797 biuro@e-lazur.pl  godziny otwarcia: 10-17 od pon -pt

Okna antywłamaniowe - słów kilka o bezpieczeństwie

Zabezpieczenie antywłamaniowe jak i bezpieczeństwo użytkowania to bardzo ważne funkcje okien, jednak nie dotyczy wszystkich okien. Które więc wybrać? 

Przy wyborze okien często słyszymy hasła „okno antywłamaniowe” ale czy wiemy co to właściwie znaczy ? Na to pojęcie składa się wiele elementów okna :

  • szyba antywłamaniowa lub bezpieczna : są to zazwyczaj dwie tafle szyby sklejone folią (lub kilkoma warstwami foli), które nie rozbijają się łatwo i nawet przy stłuczeniu pozostają w miejscu, utrudniając dostanie się do mieszkania czy lokalu;

  • okucia antywyważeniowe : charakteryzują się odpowiednią ilością oraz rozmieszczeniem zaczepów antywyważeniowych na ramie okna, które zapobiegają wyważeniu skrzydła;

  • klamki antywłamaniowe z kluczem lub przyciskiem : uniemożliwiają one przesunięcie okucia do pozycji otwartego okna;

Tylko okno wyposażone we wszystkie te elementy można nazwać oknem antywłamaniowym i potwierdzić stopniami odporności na włamanie, np. WK. Zastosowanie odpowiednich szyb, okuć i klamek jako całość zagwarantuje nam pełne bezpieczeństwo antywłamaniowe. Stosowanie pojedynczych rozwiązań jest tymczasowe, ponieważ w myśl hasła „nie wejdą szybą to wejdą klamką” nie warto pozostawiać słabego punktu.

Nie ukrywamy, że powyższe rozwiązania wpływają na inne parametry okien, jak na przykład, że szyby klejone pogarszają parametry izolacji termicznej okna, no i niestety są to rozwiązania dość kosztowne. Zastanówmy się więc kiedy warto rozważyć inwestycję w okno antywłamaniowe ?

Z pewnością okno antywłamaniowe będzie dobrym wyborem w mieszkaniach i lokalach na parterze, gdzie ryzyko włamania jest dużo wyższe, na co również uwagę coraz częściej zwracają ubezpieczyciele. Właściciele lokalów handlowo-usługowych często są nawet zobowiązani do stosowania takich rozwiązań. Jeśli w naszym domu znajdują się duże przeszklenia, przez które w razie zbicia szyby można spokojnie przejść, także warto rozważyć rozwiązania antywłamaniowe, zwłaszcza jeśli dom znajduje się w dużej odległości od sąsiednich zabudowań. Pamiętajmy, że zastosowanie alarmu nie wyklucza stosowania dodatkowych elementów zabezpieczeń, zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach złodzieje bardzo łatwo radzą sobie z tego typu elektroniką.

Świetnym wyborem byłoby również zamontowanie rolet zewnętrznych – nie mylmy ich z antywłamaniowymi ! Warto podkreślić w tym miejscu, że często sprzedawcy kuszą wizją rolet antywłamaniowych, a tak naprawdę jest niewielu producentów, którzy mogą się pochwalić taką certyfikacją swoich rolet. Nawet standardowa roleta zewnętrzna wyposażona w dodatkowe blokady chroniące przed podniesieniem pancerza od zewnątrz, z pewnością utrudni pracę włamywaczowi, nie mówiąc o innych jej zaletach, o których mówiliśmy w artykule „Rolety zewnętrzne : czy warto w nie inwestować ?” 

Zbliżając się do tematu bezpieczeństwa użytkowania warto zaznaczyć, że okno antywłamaniowe może przysłużyć się także zabezpieczeniu naszych pociech !

Szyby klejone nie tłuką się na ostre części i pozostają w miejscu. Przy zbiciu takiej szyby, np. piłką czy przy upadku na okno, ryzyko zranienia jest znikome. Klamki z kluczem stanowią również barierę przy bardzo modnych ostatnio wysokich oknach, przez które dziecko z łatwością może wyjść samo na taras lub po prostu wypaść. Warto rozważyć zatem zastosowanie powyższych elementów, zwłaszcza w oknach tarasowych i balkonowych, ze względu na bezpieczeństwo naszych dzieci, bo to dla rodziców nie ma żadnej ceny.

Dzisiejsze okna mają wiele zadań, spełniają mnóstwo funkcji, pozwólmy więc, żeby również zapewniły naszemu domowi spokój i bezpieczeństwo na lata.