tel: 515 051 797 biuro@e-lazur.pl  godziny otwarcia: 10-17 od pon -pt

A+ A A-

Okna - strefa ciszy i spokoju.

W kolejnych artykułach serii skupimy się na wyborze okien poprzez pryzmat spełnianych przez nie funkcji. Jako pierwszą zajmiemy się kwestią stosunkowo rzadko braną pod uwagę, a jakże istotną, jaką jest dźwiękoszczelność okna

Jak doskonale wiemy, długotrwały hałas może wpływać negatywnie na nasze samopoczucie, efektywność, wypoczynek, sen czy nawet zdrowie. Zwłaszcza spotykany w miastach hałas komunikacyjny o dużym natężeniu, może w konsekwencji prowadzić do pogorszenia słuchu. Pewnie nie raz zdarzyło nam się nieustannie podkręcać głośnik telewizora, bo za oknem hałasuje tramwaj lub kosiarka. A może rozsądniej byłoby wymienić okna na szczelniejsze i bardziej ciche ?

Parametr, który charakteryzuje izolację akustyczną okna i tłumienie dźwięku to Rw mierzony w decybelach (dB). Warto zwrócić na niego uwagę przy wyborze okien, zwłaszcza jeśli nasza budowa jest usytuowana np. przy torach kolejowych czy lotnisku, lub kiedy mieszkamy przy bardzo ruchliwych ulicach. Instytut Techniki Budowlanej mówi o tym, że Rw okna powinno wynosić 30dB i taką wartością charakteryzują się najczęściej standardowe pakiety szybowe. W przypadku większego natężenia hałasu zalecane są bardziej dźwiękoizolacyjne pakiety powyżej 35 dB. Warto wspomnieć o tym podczas wizyty w salonie sprzedaży okien, aby doradca mógł zaproponować różne rozwiązania technologiczne.

Czym charakteryzuje się okno o wyższej dźwiękoszczelności ?

Po pierwsze, innym pakietem szybowym. Taki pakiet powinien być zbudowany z szyb różnej grubości np. 4, 6, 8 mm, dystanse między szybami również powinny mieć różne odległości, a przestrzenie międzyszybowe powinien wypełniać gaz (np. argon). Przy najwyższej izolacji wykorzystuje się szyby klejone lub laminowane akustycznymi foliami Sound Reduction.

Po drugie, profile systemowe okna. Warto zwrócić uwagę na jakość i ilość stosowanych uszczelek. One w znacznym stopniu odpowiadają za dźwiękoszczelność okien. Dla okien wysoce dźwiękoszczelnych wybierajmy profile z dodatkową, środkową uszczelką.

Po trzecie, montaż. Fachowy montaż również zapewni Nam podwyższenie izolacji akustycznej. Przy szczelnie i sztywno osadzonym oknie, oraz poprawnie wyregulowanym, będziemy mogli cieszyć się ciszą w domu.

Bardzo sporną kwestią w oknach z podwyższoną dźwiękoszczelnością są nawiewniki okienne. Pośród wielu niewątpliwych zalet, wpływają one negatywnie na izolację akustyczną okien. Jeśli nie zostały w projekcie przewidziane inne rozwiązania wentylacji pomieszczeń, warto zastosować nawiewniki z akustycznymi wkładami, które będą wytłumiać dźwięk.

Tak więc pytajmy o Rw okien, prośmy o certyfikaty, które każdy producent posiada, tak abyśmy wybrali mądrze i na miarę naszych potrzeb.

Dodatki i gadżety do okien

Każda dziedzina ma swoje nowe trendy oraz pojawiające się swoiste gadżety. Bardzo myli się ten kto uważa, że stolarka okienna czy drzwiowa jest tego pozbawiona!

Czytaj więcej

Okna antywłamaniowe - słów kilka o bezpi…

Zabezpieczenie antywłamaniowe jak i bezpieczeństwo użytkowania to bardzo ważne funkcje okien, jednak nie dotyczy wszystkich okien. Które więc wybrać? 

Czytaj więcej

Jaki kolor okna? Trudne pytanie

Wiadomym jest, że kolory są kwestią gustu i upodobania inwestorów, natomiast warto przyjrzeć się nowym możliwościom technologicznym oraz czynnikom, które często mają wpływ na wybór kolorystyki stolarki okiennej i drzwiowej...

Czytaj więcej

Jak wybrać okna na miarę potrzeb?

Zawsze mamy ten sam dylemat : jak i co wybrać tak aby okna spełniły nasze potrzeby? Oczywiste jest, że chcielibyśmy mieć najlepsze okna, ale również w dobrej cenie. Chcielibyśmy, żeby było...

Czytaj więcej